אוהב בלגן


שלום טלאור,
יש לי בחדר הרבה בלאגן ואני אוהב את זה, הבעיה היא שאמא שלי לא מסכימה שהבלאגן יישאר ואני לא יכול עם זה, מה אני יכול לעשות?

שלום לך!
אתה אחד שממש חי בשלום עם הבלגן שלו, אפילו אוהב אותו, וזה החדר שלך! מצד שני אמא לא מסכימה לעניין הזה. השאלה שלך נוגעת בנושא של הגבול בין בין המרחב הפרטי שלך והערכים שלך ("בלגן זה אחלה") לבין המרחב של הבית הערכים של אמא ("סדר זה דבר חשוב") .
קודם כל ננסה להבין אותך קצת יותר ואחר כך את אמא… אתה אומר שאתה אוהב בלגן -- כדאי לנסות ולהבין מה אתה אוהב בו- את החופש? השחרור? את זה שהכל יותר חי וצבעוני ופחות משעמם? את חוסר החובה להיות דרוך כל הזמן לשמור ולהקפיד על סדר? כל הזמן להיות במשמעת? מהם היתרונות של הבלגן? מה כל כך קוסם בו? הקלות שזה דורש? כיף לא לעבוד קשה!
ועכשיו ננסה לחשוב קצת בכיוון של אמא שלך- האם אתה יכול לחשוב גם על חסרונות שיש לבלגן -כמו למשל לא למצוא דברים מסוימים כאשר חשוב לך? או שדברים פחות נשמרים, יותר נהרסים? האם יש משהו שאתה מחמיץ כתוצאה מהבלגן?מעבר לעוגמת הנפש של אמא? האם יש פעמים שבינך לבין עצמך אתה יכול להודות שנעים כשלא מבולגן? אולי לפעמים כשהכל מבולגן לא יודעים איזה משחק שייך לאיזה משחק? האם באמת יותר נעים לגשת למשחקים ולבגדים כאשר הם מסודרים ומאורגנים?
דמיין לעצמך שאתה מגיע למשחקיה ענקית והכל מעורבב עם הכל-כדורים מבריכת כדורים עם משחקי הרכבה…קליקסים עם פאזלים ופלימוביל ואי אפשר למצוא את הידיים והרגליים.. אי אפשר לשחק!
אפשר גם לדמיין את עצמך אף פעם לא נוגע בחדר ולא מסדר אותו…מה יקרה אז? מתי תחליט שזהו…אתה כבר יוצא למלחמה בבלגן?
ועכשיו נחזור לאמא: האם היית יכול לצאת לשיחה איתה להבין למה חשוב לה הסדר ובאמת להקשיב לה ולנסות להבין אבל אחר כך גם להסביר לה מה אתה כל כך אוהב בבלגן?
אפשר היה לומר שזהו החדר שלך ושאתה מחליט לגביו, אבל אולי יש דרך שבה אתה תנסה ללמוד משהו מאמא ואולי היא תנסה ללמוד משהו לגבי הרצונות והבחירות שלך? אולי אמא רוצה שתהיה לך הכנה לחיים ותלמד קצת על ארגון? שתרכוש הרגלים של סדר ונקיון ואחר כך תוכל לבחור אם זה מתאים לך או לא?
אפשר להגיע לאיזה שהוא הסדר שבו אתה מציע לה שפינות מסוימות אתה תסדר ופינות מסוימות תסדר בזמן אחר? או להציע לאמא זמנים מסוימים שבהם החדר יהיה מוכן -- למשל לקראת שבת? האם ניתן לקבל עזרה או ללמוד מפטנטים על כיצד מסדרים?
כאשר העולם נברא הוא היה בתוהו ובוהו וחושך על פני המים ואז הקב"ה עשה מעין סדר בעולם –אולי זו טובה גדולה-כדי שנוכל למצוא מה שצריך ונוכל לחיות ולהבין…
מאחלת לך שתמצא את הדרך הזהב בין הסדר לבלגן!