נפלאות החרוב


שלום חברים!
איך הסתיו עובר עליכם? הצלחתם לראות את האיות הנודדות? שמעתם את הקולות החדשים באויר? כן, אלו ציפורי החורף שהגיעו אלינו לארץ, ביניהם אדומי החזה, הנחליאלי החכליליות והדוחלים.

הצלחתם להכין את דבש האשחר, מהטור הקודם שלנו? אם עדיין לא, שווה לנסות להספיק, עדיין אפשר. אבל הפעם אני רוצה להציע משהו אחר ופשוט יותר, מפרי שכולנו מכירים אבל לא כולנו טעמנו אותו, החרוב.

חטיף שלא מתקלקל

החרוב נפוץ באזורי החורש בארץ ובגינות של ישובים וערים בכל הארץ, פרי החרוב נקרא כך מכיוון שצורתו כצורת חרב וגם מפני שהוא יבש ('חרב'. מכירים את הביטוי 'ארץ חרבה'?) הפרי מבשיל באמצע הקיץ ונשאר על העץ כל השנה יבש כך שבמהלך כל השנה אפשר למצוא חרובים על העץ.

החרוב מלא בסוכרים ולפעמים אפילו רואים מעין דבש כששוברים את הפרי, אפשר לאכול את הפרי כמו שהוא ללא הגרעינים, וזה אחלה חטיף לדרך שלא מתקלקל ולא צריך עטיפה מיוחדת.

מספרים על  ר'  שמעון בר יוחאי שניזון 13 שנה מחרובים בלבד ועל ר' חנינא בן דוסא שיצאה בת קול ואמרה "כל העולם כולו ניזון בשביל חנינא בני, וחנינא בני דיו בקב חרובין מערב שבת לערב שבת".

אז מה אנחנו הולכים לנסות הפעם?

אפשר להכין מחרובים הרבה דברים וטובים וטעימים, אנחנו נתחיל עם סילאן חרובים ואולי פעם אחרת נמשיך עם שימושים אחרים.

סילאן תוצרת בית

ראשית נצא לטיול נחמד לאזור בו יש חרובים, נאתר עצי חרוב ונלקט מהם חרובים שנראים שלמים ללא חורים, ונשבור כמה מהם כדי לראות שהחרוב טוב ומכיל 'דבש'. אם החרוב עם אבקה שחורה בפנים נזרוק אותו- הוא מתולע.

בבית נשטוף את החרובים שקטפנו, ובעזרת מזמרה או עם הידיים נשבור את החרובים לחתיכות קטנות. את הזרעים כרגע נזרוק, או נשמור עד שנלמד פעם אחרת מה עושים איתם.

את שברי החרובים נשרה בכלי עם מים פושרים ל24 שעות כך שהסוכרים ימסו ויעברו למים.

לאחר 24 שעות נסנן את המים כך שיהיו לנו מים ללא חלקי חרובים.

את המים נרתיח על סיר פתוח למשך כמה שעות עד שהמים יצטמצמו ויהפכו להיות סמיכים. מידי פעם נוציא מעט נוזל בכפית ונחכה שיתקרר אם כשהוא מתקרר הוא נהיה סמיך ולא נשפך בקלות מהכפית, זה אומר שהוא סמיך מספיק וצריך להוריד מהאש לפני שיישרף.

ברגע שה'סילאן' מוכן הוא מחזיק מעמד גם ללא קירור ולא מתקלקל וכך אפשר ליהנות מטעם החרוב לאורך השנה.

שיהיה בהצלחה ולבריאות, ואל תשכחו גם בזמן שאנו אוספים חרובים לפתוח את האוזניים והעיניים ולשים לב ליופי שסביבנו, ולומר תודה על השפע שנמצא סביבנו בחינם ללא ריסוסים ומלא בטעמים טובים.

להתראות ביערות!
מיכה ו'בני אדמה'

איש היערות:

מי שיכין את הסילאן יקבל ממני מתכון לשוקולד חרובים מהמם!